Podwyżki w praktycznie każdej płaszczyźnie odczuwają nie tylko Polacy, ale niemal cały świat. Wszystkiemu winnych jest kilka czynników, jednak jeden z nich to galopująca wręcz inflacja. By jej zaradzić, trzeba niestety podjąć radykalne kroki, do których należy między innymi podwyżka stóp procentowych. Kredytobiorcy, szczególnie Ci z dużymi zobowiązaniami z pewnością nie są uradowani, jednak każdy kryzys da się przetrwać, a kilka sposobów na to znaleźć można poniżej.

Jeśli masz kilka zobowiązań, sprawdź ofertę kredytu konsolidacyjnego

Kilka ostatnich lat było prawdziwym El Dorado dla tych, którzy brali kredyty. Niskie oprocentowanie i coraz szybciej rosnące płace sprawiły, że wielu Polaków zdecydowało się na zaciągnięcie kilku zobowiązań jednocześnie. Aktualnie, wraz ze wzrostem rat nawet małych kredytów, spłacanie ich może nastręczyć nieco problemów.

Dla osób, które posiadają kilka różnych zobowiązań, banki przygotowują jednak oferty kredytów konsolidacyjnych. Taki kredyt spłacić może wszystkie pojedyncze zadłużenia, oferując konsumentowi jedną, niższą ratę. Wysokość miesięcznego zobowiązania w większości przypadków zauważalnie się zmieni, nawet pomimo dużego RRSO, które aktualnie oferują banki.

Pamiętaj, by dokładnie porównać oferty na kredyty konsolidacyjne pomiędzy konkurencyjnymi bankami. Może okazać się bowiem, że zdecydowanie lepiej jest przenieść swoje zobowiązania do innej usługi finansowej, która zaoferują korzystniejszy rozkład rat, niższe oprocentowanie czy lepsze warunki wcześniejszej spłaty.

Stoisz przed nowym zakupem? Wybierz raty 0%

Niespodziewane wydatki mogą przytrafić się każdemu. Zepsuta pralka czy lodówka to niemały problem i równie duży wydatek. Jeśli aktualnie nie masz przy sobie gotówki, która pozwoli nabyć nowe sprzęty, będziesz musiał wspomóc się pożyczką. Pamiętaj jednak, by w miarę możliwości wybierać raty 0%. Te dostępne są w wielu elektromarketach.

Raty 0% to idealny sposób na optymalizację wydatków, bowiem jednorazowo nie wydajesz ogromnych kwot, a rozłożone na raty zobowiązanie pozbawione jest kosztów – tyle, ile kosztował dany sprzęt, tyle musisz zwrócić. W porównaniu do oferty oprocentowanej w sposób tradycyjny miesięcznie możesz zyskać od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych!

Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze możesz wydać na rozrywkę, na przykład na portalach, takich jak syndicate.casino lub też odłożyć na koncie oszczędnościowym. Po kilku miesiącach odkładania z pewnością uzbierasz na krótkie, relaksujące wakacje!

Optymalizuj budżet domowy, by nie odczuć rosnącej raty

Wyżej wspomniane raty 0% to tylko jeden ze sposobów na to, jak oszczędzić miesięcznie zauważalną kwotę. Warto przyjrzeć się swoim nawykom finansowym, na przykład wykorzystując do tego różnego rodzaju aplikacje. Już po kilku dniach może okazać się, że zupełnie niepotrzebnie wydajesz cenne pieniądze!

Oszczędności na co dzień możesz też czynić w bardzo przyziemny sposób. Twórz listy zakupów i restrykcyjnie się ich trzymaj, korzystaj z promocji, zamiast auta wybierz komunikację miejską, rower lub spacer, a także dbaj o otaczające cię urządzenia – sprzęt RTV i AGD, smartfona czy komputer osobisty, by niepotrzebnie nie wydawać dużych kwot.

Pamiętaj, że cały powyższy tekst jest jedynie wskazówkami dotyczącymi życia codziennego. Jeśli potrzebujesz porady finansowej, udaj się do odpowiedniego specjalisty, który w szczegółowy sposób nakreśli ci możliwości, szanse i zagrożenia, wynikające z konkretnych działań.