Ceny w podstawowych branżach, takich jak żywność czy energetyka, rosną w naprawdę szybkim tempie. Warto mieć jednak na uwadze, że również różnego rodzaju metody finansowania nie pozostały w swoim miejscu sprzed kilku czy kilkunastu miesięcy – regularnie podwyższane stopy procentowe sprawiają, że rata każdego z kredytów odczuwalnie rośnie, co nie jest szczególnie korzystne dla osób, które potrzebują szybkiego zastrzyku gotówki.

Drobne zakupy dla domu? Wybierz raty 0% lub gotówkę

Choć dla sporej części osób wydatek rzędu 1-2 tysięcy złotych nie powinien być szczególnie odczuwalny, również taką kwotę można z powodzeniem rozłożyć na raty, dając sobie tym samym większą płynność finansową.Trzeba jednak zauważyć, że aktualnie tylko oferta z ratami zero procent ma jakikolwiek sens. 

Robiąc zakupy na niską kwotę z comiesięczną płatnością, tracimy zdecydowanie więcej, niż moglibyśmy zyskać. Ma to bowiem związek z dodatkową kwotą, którą trzeba będzie zwrócić. Czasem jest to nawet kilkaset złotych przy stosunkowo niewielkich zakupach. Co za tym idzie, czasem lepiej zdecydować się na zakup tradycyjnie opłacony gotówką, niż kredytem.

Czasem niestety będziesz musiał zrezygnować z części przyjemności i na jakiś czas zawiesić odwiedzanie takich portali jak https://mr.bet/pl, jednak to najlepsza z ekonomicznego punktu widzenia opcja! Choć ostatnich kilkanaście lat było naprawdę dobrym czasem do życia, aktualna sytuacja na rynku finansowym może coraz częściej zmuszać nas do pójścia na pewne kompromisy

Rosnące stopy procentowe to nie tylko problem dla hipoteki

Stopy procentowe dla kredytów hipotecznych oraz „tradycyjnych”, rosną w naprawdę szybkim tempie i nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się diametralnie odmienić. Osoby, które posiadają już kredyty na kilkaset tysięcy złotych otrzymały podwyżki rat na kwoty nawet dwukrotnie większe, co z pewnością odstrasza nowych kredytobiorców, chcących wreszcie kupić własną nieruchomość.

Problem stóp procentowych dosięga też różnego rodzaju leasingów, gdzie raty, nawet za podstawowe auto, są naprawdę duże, a dla wielu wręcz nie do zaakceptowania. Niejako w najlepszej sytuacji znajdują się kredytobiorcy z saldem kilku czy kilkudziesięciu tysięcy złotych, których rata, choć urosła zauważalnie, nadal nie wykracza poza rozsądną granicę podwyżek.

Co zatem zrobić, chcąc wyprowadzić się „na swoje”? Najlepiej wstrzymać się od tej decyzji na przynajmniej kilka miesięcy… Aktualne koszta kredytów hipotecznych są naprawdę duże, a wizja pozytywnej zmiany tego aspektu nie jest szczególnie bliska. Jeśli masz zatem taką możliwość, odłóż tak duży zakup na później.

Jeśli chcesz otworzyć firmę, postaraj się o dofinansowanie

Ze względu na powyższe, sporą dozą kreatywności muszą wykazać się też świeżo upieczeni przedsiębiorcy, a także osoby, chcące w najbliższym czasie założyć działalność gospodarczą wraz z pomocą zewnętrznego finansowania. Standardowy kredyt w banku może okazać się całkiem drogą sprawą, dlatego podstawą przy jego zaciąganiu jest rzetelna i szczegółowa analiza przychodów.

Jeśli jest taka możliwość, warto postarać się o choć częściowe finansowanie ze środków europejskich lub państwowych. Bezzwrotna lub nisko oprocentowana pożyczka z ramienia jednego z urzędów pozwoli na nieco łatwiejszy start, a także przyniesie mniej stresu, związanego z regularnymi podwyżkami oprocentowania kredytów. Sporo informacji na ten temat znajdziesz na różnego rodzaju portalach branżowych, takich jak https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/.

Pamiętaj, że wszystkie powyższe informacje i wskazówki nie stanowią w żadnym stopniu porady finansowej, a są jedynie krótkim przedstawieniem obecnej sytuacji. Jeśli potrzebujesz rzetelnej porady, zgłoś się do doradcy finansowego, biura rachunkowego lub innej instytucji, która wskaże Ci odpowiednie kroki, podpierając swoje rady wieloletnim doświadczeniem.